AGD Gustaf s projektom vzpostavlja festivalsko platformo za intermedijsko umetniško produkcijo in predstavljanje umetnikov v interakciji s prostori Kulturnega centra Pekarna in z drugimi prostori kulturne produkcije v Mariboru v nizu intermedijskih dogodkov in z evidentiranjem prostorov kulturne produkcije, ki izginjajo/se spreminjajo.
Kulturni center Pekarna je bistveno opredeljen z zvokom, zato zvok predstavlja sodelujočim umetnikom osnovno izhodišče njihovega ustvarjanja, vendar v vsaki fazi razvoja projekta prepoznavamo nov ključni element. V prvem letu festivala so se kot ključni pokazali prostori in ljudje Kulturnega centra Pekarna, s katerimi so štiri intermedijske umetnice vstopale v interakcijo ter z njimi vzpostavile avtonomno komunikacijo in gradile svoje umetniški odziv. V letu 2022 izpostavljamo povezovanje svetov zunaj in znotraj zidov Kulturnega centra Pekarna, v katerem svoje poglede predstavlja več umetnic in umetnikov. Pod naslovom “Svetovi preteklosti in prihodnosti / Zunaj in znotraj zidov” tako v letošnjem letu sodelujoči reflektirajo obstoj samoniklega kulturnega prizorišča in poskušajo preseči fizične in simbolne omejitve prostorov in ljudi ter lastne generacijske in druge omejitve.V okviru intermedijskega festivala se predstavlja pet umetnic in umetnikov različnih umetniških slogov in ustvarjalnih praks: gostujoči intermedijski umetnik, video ustvarjalec in animator Jože Slaček v interakciji s pesnico Petro Kolmančič ter z glasbenikom in zvočnim aktivistom, ki deluje pod umetniškim imenom Chemomorph in se predstavlja tudi s samostojno poslikavo, aktivno pod UV svetlobo, vizualni in intermedijski umetnik Borut Popenko z prostorsko postavitvijo v komunikaciji med zunanjostjo in notranjostjo Galerije Hladilnica, mladi grafični umetnici in animatorki Kaja Rihar in Ivana Pika Schlegl z raziskovanjem animacijskih tehnik in video kolaža ter skoznju in z oblikovanjem letošnje umetniške podobe festivala GustArt tudi svojega odnosa do sodobnih avtonomnih umetniških praks ter likovna pedagoginja, kiparka, slikarka in performerka Saša Bezjak v sodelovanju z gostujočim umetnikom Jožetom Slačkom ter s sinom Jakobom Vogrincem, filmskim in video ustvarjalcem, ki se predstavlja tudi s samostojnim prispevkom (z biografskim delom o svoji mami), v različnih video instalacijah in intermedijski postavitvi s performansom v živo.
Festivalski dogodki:Jože Slaček & Petra Kolmančič: “Čakanje / Waiting”
[projekcija videopoezije]
10.10.2022 ob 19h, Dvorana Gustaf (KC Pekarna).Delo »Čakanje / Waiting «, ki so ga premierno predstavili na spletni strani https://mkc.si/videopoezija ob 8. februarju 2021, je nastalo v produkciji MKC Maribor in zavoda Naključje 7, v njem pa sta ustvarjalne moči združila dva umetnika, oba dolgoletna sodelavca MKC Maribor, Petra Kolmančič, ki je prispevala pesem, in Jože Slaček, ki je prispeval video animacijo in zvočno opremo.Po projekciji videopoezije sledi pogovor Simone Kopinšek s sodelujočimi umetnicami in umetniki.Simona Kopinšek: “Kaj se zgodi med čakanjem na intermedijsko umetnost? / What Happens While Waiting For Intermedia Art?”
[pogovor z umetnicami in umetniki]
10.10.2022 po projekciji, Dvorana Gustaf (KC Pekarna), v živo in spletnem prenosu.V pogovoru sodelujejo umetnice in umetniki letošnjega festivala: Petra Kolmančič, Jože Slaček, Chemomorph, Borut Popenko, Saša Bezjak, Jakob Vogrinec (v živo) ter Pika Schlegl in Kaja Rihar (preko zoom povezave). Chemomorph: Vesoljski popotnik / Space Traveller
[poslikano platno, aktivno pod UV svetlobo]
11.10.2022 ob 19h, Galerija Hladilnica (KC Pekarna)Platno, sicer nastalo kot del scenografije za dogodke Trance Only, je obenem tudi samostojno umetniško delo, aktivno pod UV svetlobo.Jože Slaček & Chemomorph: “Zvoki Pekarne / The Sounds of Pekarna”
[zvočno animacijski performans]
11.10.2022 ob 19h, Galerija Hladilnica in produkcijski studio Horton (KC Pekarna)Z ustvarjanjem zvočne pokrajine, ki nastaja v enem produkcijskem prostoru, na projekcijo video animacije, ki jo v drugem produkcijskem prostoru oblikuje drugi umetnik, bosta ustvarjalca vzpostavila stik skozi zidove in povezala dva prostora s časovno simultano interakcijo na daljavo ter tako problematizirala odsotnost/prisotnost avtorja v fizičnem času in prostoru ter v umetniškem delu. Borut Popenko: “Znotraj zunaj / Inside Out”
[prostorska instalacija v galerijskih prostorih in na zunanjih površinah]
12.10.2022 ob 19h, prostori Galerije Hladilnica in zunanje površine (KC Pekarna)Interaktivna prostorska instalacija v galerijskih prostorih in s hkratno projekcijo na zunanje površine galerije, ki se vklaplja v živo tkivo stavbe in komunicira z obiskovalci skozi osnovne geometrijske forme (trikotnik, krog, kvadrat) in osnovne barve (RGB). Saša Bezjak & Jakob Vogrinec: “Frauenzimmer”
13.10.2022 ob 19h, Galerija Hladilnica (KC Pekarna)Likovna pedagoginja in slikarka je v kiparstvu našla izraz prvinskosti, ki jo ceni pri otrocih, duševno oviranih osebah in naravnih ljudstvih. V performansu, ki se je odvijal ob glasbeni improvizaciji Rajka Muršiča na kitari, je avtorica med drugim raziskovala podobo živega kipa in vlogo ženske v družbi ter svoj odnos s sinom, ki je vanj prispeval tudi svoje videnje preko video dokumentov performansa.Saša Bezjak & Jože Slaček: “Not Like Houdini”
[performans z VR postavitvijo]
13.10.2022 ob 20h, Galerija Hladilnica (KC Pekarna)Luis Vuitton je izzval Houdinija, naj se preskusi pri pobegu iz njegovega kovčka. Pričujoči performans Saše Bezjak z uporabo elementov, ki jih je v VR okolje postavil Jože Slaček, je rekonstrukcija zgodovinskega dogodka z elementi v virtualni in “pravi” resničnosti.Jakob Vogrinec: “Naveza / Connection”
13.10.2022 ob 19h, Galerija Hladilnica (KC Pekarna)Sašo Bezjak kot mamo in umetnico predstavlja sin Jakob Vogrinec kot sin in umetnik.
“V delih, ki nastajajo, sem ves čas iskrena in odkrita, ker je to edino, kar znam.” – mag. Saša Bezjak, akademska slikarka, kiparka, performerka in likovna pedagoginja. Kaja Rihar & Ivana Pika Schlegl: “Po(rr)polno darilo / The Purrfect Gift”
[predstavitev letošnje celostne podobe festivala in avtorske animacije v prostorski postavitvi]
14.10.2022 ob 19h, Galerija Hladilnica (KC Pekarna)Mladi umetnici sta prvič stopili v stik s prostori in z ljudmi v KC Pekarna kot udeleženki delavnice animacije WorkShot: Animyths, ki se je pred in med festivalom Stoptrik 2021 delno odvijala v prostorih Kuleturnega centra Pekarna. Po prvi izkušnji sta se želeli vrniti in sodelovati kot umetnici, tako sta se med pregledovanjem arhivskega materiala o KC Pekarna v procesu raziskovanja svojega odnosa do KC Pekarna odločili ustvariti nekaj novega in obenem skupaj dokončati začeto delo na animaciji Ivane Pike Schlegl, ki odpira aktualna vprašanja na področju etike živali. Tema lanskoletnega StopTrika je bila Animated Mithologies, zato je zgodba v animaciji, v katerem sta glavna lika mucki, zastavljena na enem od klasičnih tipov pravljic, v katerem se simbolno odseva tudi morebitna prihodnja usoda KC Pekarna. Nina Jeza: “GustArt 2022 Finale”
[zaprtje razstave in zaključek festivala]
15.10.2022 ob 19h, Galerija Hladilnica (KC Pekarna)Nina Jeza kot kuratorica ob zaključku projekta zapira razstavo in festival. Poleg omenjenih dogodkov v letu 2022 organiziramo tudi zbiranje razstavnih in drugih gradiv o Kulturnem centru Pekarna ter medijskih objav, fotografij in druge dokumentacije, s katerimi je izpričano delovanje različnih mestnih razstavišč in drugih prostorov kulturne produkcije, ki so izginili ali se spremenili v preteklosti oziroma se bodo v prihodnosti. Urednik publikacije je gostujoči umetnik Jože Slaček, ki vabi k sodelovanju vse, ki želite prispevati gradivo o omenjenih prostorih (fotografije, medijske objave, tiskovine, avtorske prispevke, pričevanja, dokumente, izjave ipd.) in kot sourednike angažira ljudi, ki so ključno sooblikovali podobo in življenje mesta Maribor, torej sodelavce, ustvarjalce in kulturne producente v prostorih, ki izginjajo ali se spreminjajo.